Kdo jsme? - Ženy! Co chceme umět? - Django!


Štěpánka Lucinová

Django workshop - 11.6.2017#

Kdo jsme? - Ženy! Co se chceme naučit? - Django!

Poslední tři a půl měsíce pro mě byly hodně pytenzivní. Po skončení PyLadies kurzu byl hned PyCon CZ, na který dostaly všechny účastnice DjangoGirls workshopu vstupenku. Jako úplný nováček ve světě „těch internetů“ jsem se docela bála, že nebudu některým věcem rozumět, že to bude složité a že jsem si zase ukousla moc velké sousto. Ale nakonec jsem si to fakt užila, posuďte sami...

Asi dva týdny před workshopem jsme dostaly email s instrukcemi k workshopu, co je potřeba nainstalovat a odkaz na krátký úvod do HTML a CSS. Všechno detailně popsané, takže jsem během pár dní úspěšně vytvořila své kočce „webísek“ o jedné galerii a pár odkazech. Kočku jsem tím neohromila...

Neděle 11.6.2017 6:30 - samou nedočkavostí jsem se probudila ještě před zazvoněním budíku a počasí venku slibovalo super den. Čapla jsem bábovku, kterou jsem upekla jako úplatek pro kouče, a o hodinu a půl později už vcházela do MSD IT na Smíchově. Velká moderní budova, ve které mě vítá milý pán na vrátnici, strčí mi k podpisu prezenční papír a hned vysvětluje kudy a kam. Ostatně jejich chytré výtahy mě ani nikam jinam než do šestého patra nepustí. :) Tam už se na každou účastnici nedočkavě vrhají organizátorky Veronika a Zuzka s tričky, samolepkami, širokým úsměvem a tajuplnou krabičkou, ze které se pak vyklubají hrací karty. V rámci kamarádění si lepíme jmenovky. V hlavní místnosti jsou stoly sražené po dvou k sobě, čímž vzniká několik malých skupinek po třech účastnicích a jednom kouči. Na každém stole jsou vypsána jména účastnic a kouče, heslo na wifi a tahák na Django. Já jsem ve skupince s Vlaďkou, se kterou se znám už z PyLadies, jednou paní a koučem Pepou Rouskem. Jinak jsem tam moc lidí neznala, pamatovala jsem si několik holek z PyLadies a rozpoznala pár tváří z PyConu.

Atmosféra na workshopu

Musím říct, že Zuzka s Verčou odhalily tajemství spokojených účastnic a strategicky zahájily workshop snídaní. Mňam! Po krátkém představení koučů a programu se už každá účastnice vrhla na tutoriál. Princip miniskupinek s koučem a postupování vlastním tempem mi vyhovoval na 1000 %. Stačilo se zoufale podívat koučovým směrem nebo zmínit, že „vono to nefunguje“ a během chvilky „to“ už zase fungovalo. Nevím jak u ostatních stolů, ale náš Pepa se občas docela nudil, což nepřipisuju na vrub naší skupince, ale fakt skvěle napsanému tutoriálu, který nám i připomínal, kdy si dojít pro kafe nebo občerstvení, kterého bylo po celý den víc než dost.

Oběd na terase

Ani jsem se nenadála a už byl čas na oběd. Opět musím vyseknout poklonu objednanému cateringu, protože jídlo bylo výborné, pestré a bylo ho dost. :) Po jídle jsme byly vyhnány na velkou terasu se zahrádkou a krásným výhledem na společné focení, abyste pak všichni viděli, jak jsme se tam měli dobře. Posoudit můžete „zde“. Musím říct, že mě workshop bavil natolik, že jsem si i oběd vzala k počítači a pro kafe běhala minimálně – a to bylo fakt dobrý! :) Druhá půlka workshopu byla trochu zajímavější, jelikož po x hodinách všemožného nastavování jsme se dostali i k programování. Vševědoucí Pepa se trpělivě skláněl nad našima notebookama a hledal zapomenuté závorky, překlepy, řešil nevysvětlitelné errory a odpovídal na všetečné otázky typu „A proč jako? A proč ne takhle?“.

Radící koučové

Za sebe můžu říct, že se mi tutoriál povedlo dokončit celý. Když jsem se vyptávala okolí, většině účastnic to zvládla taky zcela nebo aspoň z 80 %, což je při takovém množství účastnic (36!) s rozdílnými úrovněmi skvělé a je potřeba to připsat opět na vrub pořadatelkám a koučům.

Skupinovka

A teď děkovací odstavec aneb borci na konci. :) Prvně pořadatelky – Zuzka a Veronika, tyhle dvě věčně se smějící a štěbetající cácorky o tomhle workshopu nikde na Fuck Up Pyvu mluvit nebudou; bez koučů bychom se tak daleko nedostali; bez MSD IT bychom byli o hladu a programovali někde na louce přes hotspot. GitHub pushnul super Django trička a díky Pyvec a PyCon CZ jsme měly super fotky z workshopu a vstupenky na PyCon CZ 2017 zdarma.

Po workshopu vím, že:

  • ...rozdíl mezi #000000 a #FFFFFF je velkej.
  • ...there is no place like 127.0.0.1.
  • ...lilek fakt není špatnej.
  • ...programátoři jsou fajn.

Štěpánka Lucinová

Nikdo. Nic. Nikam.
Komentáře