Proč Python?


Honza Javorek

Občas se mě někdo zeptá, proč vlastně "kopu za Python". Co že je na něm tak úžasného. Zkusím to nějak sepsat.

Můžete mít rádi svou zahradní sekačku, ale stejně ji nepoužijete, když budete potřebovat míchat těsto na bábovku nebo vrtat poličku. Ačkoliv můžeme polemizovat nad tím, že pokud je programovací jazyk Turing-complete, tak v něm lze teoreticky napsat cokoliv, asi se pragmaticky shodneme na tom, že s programovacími jazyky je to v něčem spíše jako s tou sekačkou a vrtačkou. Aplikace pro iOS je nejlepší psát v Objective-C, skriptování v prohlížeči se nejsnadněji dělá v JavaScriptu, ovladač k tiskárně se píše v C, atd.

Jenže pak máme ještě hromadu aplikací, kde to tak vyhraněné není, nebo je to minimálně sporné. Potom většinou nastupují emoce a sympatie. Řekněme třeba web. Web můžete udělat v PHP, Ruby, Pythonu, JavaScriptu/Node.js, Haskellu, ... Kvalita ekosystému, rychlost vývoje a podobné argumenty tady moc nehrají roli, protože když se to sečte a podtrhne, tak jsou ty technologie prostě srovnatelné. Áno, Node.js může být asynchronnější a rychlejší než třeba zrovna ten Python, ale zase si u něj nabijete čumák v něčem jiném - všechno má svá pro a proti. Ekonomicky je to prostě jedno - pokud tedy nebudeme uvažovat i to, jak je snadné najít na tu kterou technologii vývojáře, atd.

Tento článek je z dob kdy blog.python.cz ještě neexistoval a původně vyšel na Honzově blogu. Můžete si ho dočíst tam!


Honza Javorek · @honzajavorek

Honza je programátor. Od roku 2011 buduje českou komunitu kolem jazyka Python. V současnosti pomáhá hlavně s propagací aktivit, jako jsou PyLadies, Pyvo, nebo PyCon CZ. Přes den jej najdete v Apiary, kde se stará o Dredd, framework na testování API. Občas taky radí lidem jak mají API dělat a přednáší o tom na konferencích.
Komentáře